YOLLAR VE…

Yollar, her gün gidip geldiğimiz yollar…

İster özel aracınız ile ister belediye otobüsü ya da bir minibüs ile… Belki de şehirler arası otobüsün içinde.  Durmadan önünüzden akıp giden yollar..

Eğer yolcuysanız kafanızı cama dayayıp mutlaka camdan dışarı izlemişsinizdir. Yol kenarları, ağaçlar yanınızdan hızla geçerler. Ya bir hayale dalarsınız, ya da kafanızdan milyonlarca düşünce geçer.

Yollar ve Çöpler

Peki bu yol manzaralarını seyrederken benim gibi takıldığınız bir konu oldu mu? Neye takıldın yine derseniz, yol kenarındaki çöplere tabi ki. Kağıt, plastik su şişeleri, kağıt bardaklar birilerinin ellerinden buruşturulup rahatça camdan fırlatılmış.  Nasıl olur diyorum? Nasıl bu çöpleri camdan dışarı bu kadar rahat atabiliyorlar. Bu nasıl bir eğitimsizlik ve görgüsüzlük.

Sadece yollar mı? Kır bir alanda yürüyüşe çıktığınızda ağaçların altında poşet artıkları, kutular, sigara izmaritleri görüyorsunuz.  Hatta deniz kenarlarında da rastlıyorsunuz. En çok da sigara izmaritlerine… Unutmayın ki sigara izmariti de çöptür!

Yollar ve…

Bir kişinin arkasından böyle bıraktığı izler onun karakteri hakkında çok güzel bilgi veriyor. Kolayca yere çöp atabilen biri ne çevreye ne de kendisine saygısı yoktur. Hatta sevgisi de yoktur. Sevecen bir insan böyle bir şeyi yapamaz. Çünkü ancak kendini seven, kendine özen gösteren insanlar çevresini de sever ve özen gösterir.

Birden aklıma geliyor, bu durumun sosyolojik, psikolojik veya kültürel bir açıklaması var mı? Acaba bu konuda herhangi bir araştırma yapılmış mı?

Okuduğum bir yazıda bu durumun birkaç nedeni olabileceğinden söz etmekte idi. Yere herhangi bir çöp atma konusunda bu kişilerin farkındalıkları olmayabileceği bu nedenlerden biri idi. Bir diğer neden de hatalı olduğunu bilse de davranışının doğaya zarar vermediğini sananlar olabiliyormuş. Başka bir neden ise, sorunu bilir ama onun için sorun o kadar önemsizdir ki davranışını değiştirmeye gerek görmez. Ya da bahane uyduranlar varmış. Mesela çöp kutusu yoktu gibi… Bir de hiç umursamayanlar yani vurdumduymaz insanların var olduğuymuş.

Gerçekten çok sinirleniyorum. Eğitim ile ilgisi var mı var ama akademik eğitim ile ilgisi olmadığı kesin. Çünkü çok okul okumakla değil, gerçekten aileden, okuldan her yerden eğitimli ve görgülü olmak gerekiyor.

Tükettiğim herhangi bir şeyin çöpünü atmak için çöp kutusu görene kadar taşıyan biri olarak dileğim herkesin bu konuda duyarlılığının artmasıdır. Umudun var mı derseniz? Hiçç yok!

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir