YENİ YIL

Yeni yıl, yeni bir takvim yılının başladığı zaman veya yeni on iki ay, yeni elli iki hafta ya da yeni üç yüz altmış beş günün.

Daha önce yazdığım “doğum günleri” ile ilgili yazımda da belirttiğim gibi ben yılbaşı günlerini yani 31 Aralık gününü çok severim. Heyecanlı olurum. Evet, biliyorum 1 Ocak’ta uyandığımızda kaldığımız yerden devam ediyoruz ama olsun taptaze yeni bir yıl, beni hep umutlandırıyor.

Yeni yılda, anneniz akşam ne yemekler yapacak?

Yeni yıl yemeği

Bu satırları yazmaya başladığımda ortaokulda Matematik öğretmenim aklıma geldi. Çok farklı, başarılı ve özel bir öğretmendi. Sınıfta bizimle kurduğu iletişimde kendine has cümleleri vardı. Her zaman ilgimizi çekmeyi bilirdi. Hangi Matematik öğretmeni; öğrencisini tahtaya kaldıracağı zaman “Kalk bakalım abla, boyun kaç kilogram?” der ki? Bizi gülümsetmeyi çok iyi bilirdi. Öğretmenimin bir özelliği de hiçbir 31 Aralık günü ders yapmazdı. Onun dersi geldiğinde sevinirdik. Hem ders yapmaz, hem de eline aldığı kağıt ve kalemle yanımıza tek tek gelir, annelerimizin akşam neler pişireceklerini sorardı. Neden sorduğuna gelince, akşam en beğendiği yemekler olan eve geleceğini söylerdi. Gelmeyeceğini bilsek de biz yine de çok eğlenirdik. Masum, tatlı, güzel günler… Biliyor musunuz yıllar sonra, ben de öğretmenlik hayatım boyunca hiçbir 31 Aralık’ta ders yapmadım. Çocuklarla etkinlik vb. eğlenceli vakitler geçirdik.

Düşünelim…

Gelelim zamanımıza, ne yıldı değil mi 2020? Çok sıkıntılar yaşadık, salgın, deprem bir de susuzluk var şimdi? 2020 mi suçlu bunlardan yoksa biz insanoğlu mu? Düşünelim, sorgulayalım değil mi? Salgınların nedeni, yıkılan binaların çürük veya yanlış zemine yapılması, suların tehlike alarmları verecek kadar azalması… Yorum sizin…

Salgın, hiç bu derece yaşanacağı aklıma gelmeyen covid-19 salgını. Paldır küldür evlerde bulduk kendimizi, arka arkaya haberler bir süre şok, sonra ne yapalım, kendimizi koruma adına evimizde uğraşlar yarattık. Birçoğumuzu sorgulattı salgın, düşüncelerimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirdi. Biz sıcakkanlı insanlar birbirimizden ayrı, mesafeli kalmak zorunda kaldık, ailemizi, arkadaşlarımızı göremedik, tabi hala da göremiyoruz. Ne planlar vardı değil mi?

Yeni Yıl Dilekleri

Yeni yıl

Geçen yıl bu zamanlar ailemiz ve arkadaşlarımızla beraber kutlayacağımız yılbaşı gecesi heyecanı içindeydik. Bu yıl ise, yeni yıla girerken öncelikle sevdiklerimizi korumak için, herkes kendi evinde olacak. Dileyeceğim ilk şey, yeni yılın, salgının biteceği ve herkesin sağlıklı ve huzurlu olduğu bir yıl olmasıdır. Umut oldukça varız. Sağlık olsun yeter ki, her şey yoluna girer.

Bu yılın bunca sıkıntıları arasında güzel şeylerde oldu tabi. Kendi adıma mutlu olduğum en önemli durum ise, harika ve çok güzel insanların olduğu bir okuldayım artık. Şuna yürekten inanıyorum ki sıkıntılı günler geçiyor ve çok daha iyileri geliyor. Öyleyse bu salgın günleri de bitecek ve daha iyi ve sağlıklı günlerde görüşeceğiz.

Yeni yıl, yeni yıl herkese mutlu olsun… 2021 güzelliklerinle gel.

Sevgiyle kalın, mutlu yıllar hepimize…

Barış Özcan’dan güzel bir video size..

Barış Özcan Yeni yılda Zinciri Kırma
0 Paylaşımlar

2 yorum “YENİ YIL”

Yorumlar kapatıldı.