İyimser Olmak

Dikkatli ol, minnettar ol, olumlu ol, gerçek ol, nazik ol, iyimser ol…

Eğer diğer bahçe daha yeşil görünüyorsa; bakmayı bırak, karşılaştırmayı bırak, şikayet etmeyi bırak ve kendi bahçeni sulamaya başla…

Strese karşı en iyi duruş, bir düşünceyi veya vereceğiniz bir tepkiyi diğerine tercih etme yeteneğinizdir. Hayatımızın huzuru ve mutluluğu uzun vadede günlük düşüncelerimlze ve verdiğimiz tepkilere bağlıdır.

İyimser olmak bir seçimdir.

Birçok insan “fazla iyimser” görünenlerden rahatsız olur. Ama bu insanların yorumları yanlıştır. Çünkü iyimser insan, hayatın gerçeklerine karşı naif, inkar eden ya da kör olan biri değildir. Olumlu bir gerçekçidir.

İyimser olanlar büyük resmi daha iyi görür. Eğer karşılaştıracak olursak, idealist olan kişi, olan durumların en iyi yönlerine odaklanır. Kötümser ise, olumlu hiçbir şey görmez. İyimser ise, aralarından olabilecek en iyi seçeneği bulabilmek için çalışır.

İyimser insanlar, kendilerine naziktirler ve kendilerini oldukları gibi kabul ederler. Başkalarından onay beklemezler. Kendi sezgilerine güvenir dolayısıyla kalplerinde doğru olduklarına inandıkları şeyleri yaparlar. İdealist değillerdir.

İyimser olan insanlar genel olarak hayatlarından mutludurlar. Sınırları vardır ve yolculuklarından keyif almak onlar için çok önemlidir.

Unutmayın, arkadaşlarınız kadar iyisinizdir. Kendinize yapacağınız en önemli iyilik, diğer insanların olumsuzluklarından olabildiğince kaçınmaktır. İyimserlik öğrenilir ve pozitif olarak bulaşıcıdır. Olumlu ve duygusal açıdan destekleyici arkadaşlar ve aile ile çevreleyin kendinizi. Öyle ki size iyimserliklerini bulaştırabilsinler.

İyimser olmak için neler yapabiliriz?

Tam şu andan itibaren hayatınızda elinizden geldiğince nazik ve olumlu olun. Nezaket ve iyimserlik önce kendi hayatınızda sonra dokunduğunuz hayatlarda önemli bir fark yaratır.

İyimser olmak, kötü günler olmayacak anlamına gelmez. Önemli olan hayatın iniş ve çıkışlarının gerçekliğiyle barışık olmak ve kendinizi rahat bırakmaktır.

Ayrıca gülümsemek, ruh halinizi olumlu etkiler. Yüz kaslarınızı gülümsemeye ayarlayarak ” hey hayat, oldukça iyiyim” der ve daha iyi hissetmeye başlarız.

Şimdi sıra sizde…

Evet bugünü değerli kılmak sizin elinizde. O halde, günün geri kalanına, yenilenmiş enerjiyle, her şeyin gelişmeye ve daha iyi olmaya devam edeceğine dair bir inançla başlayalım. Umutlu ve iyimser olalım ve olumlu olmaya odaklanalım…

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir