AYŞE KULİN’İN TÜRKAN SAYLAN’I

Söz edeceğim kitap yeni değil ama mutlaka okumamız gereken kitaplardan. Okuyup da söylememiz gereken: Evet bu ülkeden böyle muhteşem bir insan geçti. Türkan Saylan… Aslında Ayşe Kulin’in Türkan Saylan’ı.

Ayşe Kulin, yazacağı Türkan Saylan biyografisinin, onun hakkında yazılan diğer kitaplardan farklı olmasını istedi. Onun insani yanını, içindeki çocuğu, yaptığı mücadeleleri anlatmak istedi.

Ayşe Kulin’in Türkan Saylan’ı

Ayşe Kulin’in Türkan Saylan’ı: Türkan Tek ve Tek Başına

Kitabın adı Türkan Tek ve Tek Başına. Türkan Saylan, yakın arkadaşı Gökşin Şanal ile küçük yaşlardan itibaren mektuplaşıyorlar. Bu mektupları Gökşin Şanal, Ayşe Kulin’e vererek arkadaşının yaşadığı duyguları, iç dünyasını kısacası bilinmeyen yönlerinin anlatılmasını istiyor. Gerçekten Ayşe Kulin kalemiyle ortaya muhteşem bir kitap çıkıyor. Ayşe Kulin’in Türkan Saylan’ı anlatışı sizi alıp götürüyor.

Kitabı okurken bazen hüzünlenecek, bazen gülümseyeceksiniz. Onun verdiği mücadeleleri, asla pes etmeyişini hayranlıkla okuyacaksınız. Ülkemizden cüzzam hastalığını kovuşunu, birçok hastanın mucizesi oluşunu, o hastalara dokunuşunu ve daha birçok ayrıntıyı ilgiyle öğreneceksiniz. Bitti mi? Tabi ki hayır. Nice kız çocuğunun umudu oluşunu, kırsal kesimlerde evlerinden çıkamayan kız çocuklarını okutmak için yaptığı çalışmaları, onlara nasıl ışık tuttuğunu okuyunca gururlanacaksınız.

Ve kitabın arka kapağında, “Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükunetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun! Ne demiş şair: ‘Yaşamak şakaya gelmez.’ ” yazıyor. Düşünüyorum. Onun için çağdaş yaşam, laiklik, eğitim çok önemli idi. Kuruluşunda yer aldığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği için çok güzel çalışmalar yaptı, son nefesini verene kadar. Haksızlığa uğradı ama asla inandığı değerlerden ödün vermedi. Aslında Ayşe Kulin’in de dediği gibi tekti ve tek başına idi. Onun yaşamını ve yaptıklarını bilen birçok insanın her zaman onu örnek alıp onun yanında olacağına da inanıyorum. Bu ülkenin Türkan Saylan gibi değerlerini unutmayalım.

Ayşe Kulin’in Türkan Saylan’ını: Türkan Tek ve Tek Başına’yı okumadıysanız mutlaka kitap listenize ekleyiniz. Sevgiyle kalın.

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “AYŞE KULİN’İN TÜRKAN SAYLAN’I”