MUAZZAM MUAZZEZ

Hani bazı insanlar vardır, onların anlattıkları sizde bir merak uyandırır. Onların yaşamlarını, bugüne nasıl geldiklerini, bildiklerini öğrenmek istersiniz. Benim için Muazzam Muazzez yani Muazzez İlmiye Çığ, işte o eşsiz insanlardan biridir.

Muazzam Muazzez’i, yaşantısını, yaptıklarını çok merak ediyordum. Yani Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ı. Onunla yapılan röportajdan ve kendisiyle ilgili merak ettiğim tüm soruların cevaplarından oluşan bu kitaba, 2016 yılının yazında rastladım. Tabi hemen okudum. Geçen gün sizlerle paylaşmak istediğim kitapları derlerken onu ilk sıraya almaya karar verdim.

Muazzam Muazzez- Muazzez İlmiye Çığ

Kitap çok güzel, kolay okunabilir ve anlaşılır. Kitapta Muazzez İlmiye Çığ, hayatı ile ilgili çeşitli konulara özenle değinmiş. Mutlu bir çocukluk geçirmiş. Savaş zamanlarında ailesi ile zor zamanlar yaşamışlar. Öğrencilik yıllarında yaşadıklarından söz etmiş. Asla pes etmemiş. Üniversitede bölümünü nasıl seçtiği ve aslında Hititoloji okuduğu ile ilgili ayrıntıları anlatmış. Müze yılları ve özellikle müze ve müzeciliğin önemi çok iyi vurgulamış. Tarihimizin, onun yaşantısından edindiği tecrübeleri ile bilmediğimiz yönlerini, Atatürk’ü, devrimlerini ve cumhuriyetimizi güzel ifade etmiş. Ailesi, eşi, çocukları, dostları ile ilgili bilgilerin yanında evlilik yaşantısı ile ilgili önerilerde de bulunmuş.

Muazzam Muazzez: Sümerler, Hititler, Tarih Bilinci

Muazzez İlmiye Çığ, tarihte Sümerlerin önemini, yaptıkları araştırma ve çalışmalarla ortaya koymuş. Yaşantılarımızda çoğu yaptıklarımızın kökenin de Sümerlere dayandığını örneklerle anlatmış. Benim ilgimi çeken yeri, bu bölümdü. Daha sonra Anadolu’nun en eski krallığı olan Hititlerden söz etmiş. Bu bölümün sonunda da Göbeklitepe’nin ne kadar önemli olduğunu Dünya tarihini değiştireceğini anlatmış.

Muazzam Muazzez: Yazarlık

Muazzam Muazzez, hiçbir şey için geç değil diyor. Müzede çalıştığı zamanlarda birçok kitap ve bilimsel makale yazmış. Ama biz onu son kitaplarını biliyoruz. Hepsini 80 yaşından sonra yazmış. Emekli olanlara verdiği öneriler de harika. Ve bu önerilerini Sümerlerin bir sözüyle renklendirmiş. “Boş vakit geçirdin de ne kazandın?”

Yaşama Dair…

Ve kitabının son bölümünde yaşamla ilgili çok güzel önerileri var. Tam da bizlerin merak ettiği konularla ilgili. Ayrıntı veremeyeceğim, çünkü anlatılmaz, okuyarak yaşanır. 🙂

Tarihimizi koruyan, tarihi sevdiren, modern ve laik eğitimin savunucusu, öğrenme aşkı hiç bitmeyen ve şu anda 106 yaşını bitiren Sümeroloji ve Hititoloji uzmanı Muazzez İlmiye Çığ’ı, bu yıl anneler gününde Mersin ili Erdemli ilçesi kaymakamı ziyaret etmiş. Ziyaret sırasında Muazzez İlmiye Çığ, “Atatürk olmasaydı bugünlere gelemeyecektik. Onun yolundayız, yolunda gideceğiz. Buna inanıyorum. Onun için gençlere bütün tavsiyem çok okusunlar, çok çalışsınlar. Boş vakit geçirmesinler.” demiş.

Eğer siz de benim gibi Muazzam Muazzez’i merak ediyorsanız, hemen değerli gazeteci yazar Sedef Kabaş’ın kitabını alın, okuyun. Eminim bir kere daha okumak, yazılanları iyice hafızanıza yerleştirmek isteyeceksiniz. Tarihimizi severek okuyun, Atatürk ile ve sevgiyle kalın…

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “MUAZZAM MUAZZEZ”