KENDİNE İYİ DAVRAN

Kendine iyi davran, güzel insan. Klinik Psikolog Beyhan Budak Youtube videolarını bu cümleyle bitiriyor ve sayfasının başlığını da yine bu cümle oluşturuyor. Onu ilk defa izlediğimde bu cümle çok hoşuma gitmiş ve beni etkilemişti.

Diyeceksiniz insan kendine kötü davranır mı? Elbet davranır hem nasıl kötü davranır inanın. En acımasız eleştirileri kendine yapar, hatayı hep kendinde arar, kendi önemini fark etmez vb. Kısacası bir insana en büyük zararı yine kendisi verir.

Kendine iyi davranmak ben merkezcilik veya narsizm değildir. Sorumsuzluk hiç değildir. Kendine adil ve insanca davranman demektir. Beyhan Budak bu cümlesini değerli kitabı “Kendine İyi Davran Güzel İnsan” da ayrıntılı bir şekilde açıklıyor. Kaygılarınla nasıl baş etmen gerektiğini, olumsuz düşünceleri nasıl kontrol etmen gerektiğini, sana zarar veren zehirli insanlardan nasıl korunman gerektiğini, olayların getirdiklerini nasıl kabulleneceğini örneklerle bize anlatıyor.

O Yüzden, Kendine İyi Davran Güzel İnsan

Kendimize nasıl iyi davranacağız? Her şeyden önce çabaladığınız herhangi bir durumun sonucu olumsuz bile olsa, kendimize ‘Elinden geleni yaptın, bir sonraki daha da iyi olacak.’ diyebiliriz. Örneğin çok düşünme döngüsüne girdik, bir olayı çok düşünmenin hiçbir yararı yoktur. Kendimize zarar vermeye başlarız. Bu durumda temizlik yapmak, bir arkadaşımızla sohbet etmek, eğlenceli dizi, video izlemek veya yürüyüş yapmak bize iyi gelecektir.

Başka bir örnek; duygularımızı iyi veya kötü çok biriktirirsek, susulmaması gereken yerde susup olmadık bir anda patlarsak yine sıkıntıyı kendimize vermiş oluyoruz. Karşı taraf seni anlamasa bile kendimizi anlatmamız gerekmektedir.

Diğer bir örnek de soruna takılı kalmak yine kendimize zarar verdiğimiz durumlardandır. Kendini, çabalayarak sorunlu durumdan çıkarıp iyi gelen şeylere yönlendirmen gerekmektedir. Bu iyi şeyleri bulman seni olumlu anlamda değiştirmeye başlayacaktır.

Kendine iyi davran güzel insan… Sınırların olsun, zarar veren insanlara mesafe koy, kendini iyi hissettiren insanlarla ol, kendine değer ver, insanız sonuçta kabul et her şeye gücümüz yetmez, her an mutlu olamayız duygularını anla, pat diye değişemezsin kendine zaman ver…

Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın iki kitabı ‘Kendine İyi Davran Güzel İnsan’ ve ‘Senin Suçun Değil’ yaşadığınız kısır döngüler varsa okumanızı önereceğim, samimi kitaplardır. O zaman kendine iyi davran güzel insan, bunun için hiç adım atmadıysan ilk adımını atman için güzel fırsat. Sevgiyle kalın…

Ayrıca Sayın Beyhan Budak’ın YouTube kanalını da takip etmenizi öneririm.

Beyhan Budak kitapları

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir