ATATÜRK VE KAYIP KITA “MU”

Sinan Meydan, Atatürk ve Kayıp Kıta Mu kitabının yazarı, Türk tarihçisidir. Tüm eserleri dikkatli ve özenli araştırmalarının birer ürünüdür.

Evet ilkokula başlarız. Zamanla sınıflarımızı atlayıp Tarih ile ilgili öğrenmemiz konulara geliriz. Hepimizin ilk öğrendiğimiz konulardan biri “Türklerin ana vatanı Orta Asya’dır.” Bu cümleyi sık sık duymuşuzdur.

Şimdi düşünen ve sorgulayan birçok kişinin aklına devamında bir soru daha gelir. Örneğin; Orta Asya’ya nereden geldik? Hep Orta Asya’damıydık? İşte ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’de bunu merak etmiş. Dolayısıyla araştırılması için gerekli çalışmaları başlatmış. Ardından da takipçisi olmuştur.

Atatürk için bu konu çok önemliydi. Yok olmaya yüz tutmuş bir milleti ayağa kaldıran, bağımsızlığına kavuşturan ve yine çağdaş uygarlık seviyesine çıkması için birçok devrim ve kuruluş yapan Atamız, merak ettiği Türklerin kökeni konusunu da ayrıntılı bir şekilde araştırmıştır. O’nun hakkında öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki…

Atatürk’ün yaptığı çalışmalar ve edindiği bilgilerle oluşturduğu Türk Tarih tezi; Türklerin dünyanın en eski milletlerinden olduğu, bilinen ilk yurtlarının Orta Asya olduğu, Orta Asya’dan Anadolu’ya ve Avrupa’ya giden Türklerin birçok uygarlıklar kurduğu kısaca içermektedir.

Türklerin Orta Asya’ya ise nereden geldikleri araştırılınca yaklaşık on iki bin yıl öncesine kadar gidilmiştir.

Mu kıtası eski çağlardan günümüze ulaşan tabletlere göre ilk insanların anavatanı olan bir kıtadır. Pasifik Okyanusu’nda Asya ve Amerika kıtalarının arasında yer alır ve Avustralya’nın iki katı büyüklüğündedir.

İşte yaklaşık on iki bin yıl önce bu kıta yıllar süren şiddetli yer sarsıntıları sonucu sular altında kalmıştır. Günümüzde o bölgedeki birçok ada Mu kıtasının yükseltileridir.

Mu kıtası hakkında ilk ayrıntılı araştırmalar yapan ve sunan kişi ise İngiliz Albay James Churchward’dır.

Atatürk ve Mu Kıtası

Atatürk Türklerin Orta Asya’ya nereden geldiğini araştırırken bulduğu Mu kıtasına çok önem veriyordu. Bu konuda daha yakından araştırma yapması için Tahsin MAYATEPEK’i Meksika’ya elçi olarak gönderdi.Tahsin Bey, Meksika’da Mu kıtası ile ilgili tabletlerini ve Maya ve Kızılderili kültürlerini inceledi. Türk dili ve kültürü ile aralarındaki ilginç benzerlikleri fark etti.

Sinan Meydan’ın Atatürk ve Kayıp Kıta Mu kitabı, içinde belgeleriyle birlikte yukarıda söz ettiğim birçok konuda çok derin ve ayrıntılı bilgi içermektedir. Eğer siz de atalarımızın Orta Asya’ya nereden geldiklerini merak ediyorsanız hemen okumanızı,hatta not alarak okumanızı öneririm.

Şimdilik hoşçakalın, bilgiyle ve sevgiyle kalın…

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir