ZORLAYICI DURUMLAR

Hayatımızda zaman zaman zorlayıcı durumlar ile karşılaşırız. Bu zorlayıcı durumların, en basitinden tutun da en karmaşığına kadar çok çeşitli nedenler vardır.

Zorlayıcı Durumlar ve Ortaya Çıkma Nedenleri

Zorlayıcı durumların ortaya çıkma nedenleri farklı farklıdır. Örneğin; farklı görüşler ve değerler, iletişim sorunları ve beklentilerin uyuşmaması gibi. Bunların yanında kişisel farklılıklar, duygusal yetersizlik, kültürel veya nesnel farklılıklar, büyük yaşam değişiklikleri (evlenme, boşanma, taşınma gibi), kontrol ihtiyacı da zorlayıcı durumların nedenlerindendir.

Ne kadar anlamaya çalışsan da, ne kadar açık olsan ya da zaman versen de olmazsa olmuyordur. Bunlara ek olarak, ortak bir nokta bulmaya çalışmak veya destek aramak da çözümsüz kalıyordur. Bu kadar yaşananların arasında önemli olan kendini olduğun gibi kabul etmendir. Eğer inandığın değerler ve görüşler senin için önemliyse, bu konuda doğrularından vazgeçmemen çok değerlidir.

Çözüm bulmanın çok zor olduğu bazı zorlayıcı durumların üstesinden gelemeyiz. Hatta artık daha fazla çaba harcamak da istemeyiz. İşte bu durumlarda sağlığımız ve mutluluğumuz öncelikli olmalıdır. Olumsuz bir ortamda kalmak yerine daha olumlu ve destekleyici bir çevrede olmak daha iyidir.

zorlayıcı durumlar

Örneğin; destek grupları (arkadaşlar, yakınlar veya profesyonel destek), bağımsızlık (en sevdiğim) ve kendine saygı olumlu adımlardan bazılarıdır. Bunların yanında; bağımsız bir yaşam planı, yeni sosyal çevre, kendi ihtiyaçlarını belirleme yaşamını daha olumlu şekillendirmede atılacak diğer adımlardandır, Bunlardan başka, kişisel sınırları belirlemek ve böylece kendini korumak da duygusal yorgunluğu azaltmak için gereklidir.

Yaşadığımız dünyada çeşitli olaylar ve durumlar vardır. Kendinin farkında olursan, davranışların değişir. Sonunda girdiğin kısır döngünün, zorlayıcı durumlarından çıkarsın.

Güç sende. Sadece dur. Tekrar tekrar neden benzer şeyleri yaşadığını düşün. Çocukluğundan bu yaşına kadar olan edinimlerini fark ettikçe nedenler de kendiliğinden karşına çıkacaktır. İşte bu farkındalık ile zorlayıcı durumlardan kendini kurtaracaksın.

Hayat çok anlamlı ve çok güzel…

Herkes mutlu olsun…

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir