KARMA YASASI

Karma ya da ilahi adalet. Belki de “Ne ekersen onu biçersin.” (Bu atasözünü çok severim.). Veya “Kınamayınız, kınadığınız şey, başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.” Ya da “İyilik yapan iyilik bulur.”.

Hangi kelimeyi, atasözünü ya da cümleleri söyleyin hepsi karma yasasını içeriyor. Evet, karma diye bir şey var. Atalarımız da bu sözleri boşuna söylememiş. Yaşanmışlıklar, tecrübeler sonucu bu sözler söylenmiş ve nesilden nesile bizlere kadar ulaşmış. Bir örnek daha, “Rüzgar eken, fırtına biçer.”

Newton yasalarında, her etkinin eşit ve karşıt bir tepkisi olduğunu keşfetmişti. Yaptığınız her şeyin hayatınıza bir etkisi olacaktır. Hak yiyen, bile bile üzen, bencil davranan, saygısızlık yapan, düşüncesiz davranan, art niyetli, kötülük düşünen, iftira atan herkes er ya da geç aynı karmayı hayatında yaşar.

Karmanızı Siz Yaratırsınız

Bu gibi durumlara veya olaylara tanık olduğumuz zamanlar olmuştur. Örneğin, senin hakkında bilip bilmeden olumsuz konuşup kendi hayatında olmadık kötü şeyler yaşayan insanlar vardır. Yine senin hakkında fesat ya da kıskanç düşüncelere sahip olan birinin geçen zamanla yalnız kaldığı ve yanında hiç kimsenin olmayacağı gibi. Hatta kötü, narsist olan kişilerin (her nedenle karakterleri böyle olursa olsun) yüzlerine bakın. Belki, bu yaptıkları kötülüklerin ya da sahip oldukları kötü düşüncelerin mutsuzluklarının yüzlerine nasıl yansıdığına şahit olursunuz. Şahit olmasanız, o kişileri görmüyorsanız bile inanın ki öyledir.

Sevgi, iyilik, şifa, güzel dilekler, teşekkür, hakkaniyet, saygı gibi olumlu duygu ve düşünceler herkese iyi gelir. Ve bu duyguların güzelliği de yüzünüze yansır. Güzel düşünen, güzel görür.

İyi niyetli, sevgi dolu insan olarak sizler de hayatınızın bazı bölümlerinde maalesef bu tip insanlar ile karşılaşabilirsiniz. Belki önce gerçek yüzlerini fark etmezsiniz. Çünkü kendilerini iyi saklarlar. Sizin de bakış açınız, düşünce tarzınız onlar gibi olmadığı için bu kişilerin rahatlıkla tuzağına düşebilirsiniz. Ama unutmayın ki, kimse kendini uzun süre saklayamaz. Siz mutlaka, eş, dost, aile, arkadaş olarak ilişkiniz için elinizden geleni yapmışsınızdır. Bu insanlar hiçbir şekilde değişmeyeceği için, sizin için en iyisi bu insanları hayatınızdan çıkarmaktır.

Yeni bir mevsime başlayacağımız bu güzel dönemde, sizin gibi güzel düşünen, güzel bakan, iyi niyetli tüm insanların hayatı, bu kötü insanlardan uzak, mutlu, huzurlu ve neşeli olsun. Umutlarınız, dilekleriniz gerçek olsun…

0 Paylaşımlar

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir